Skype: szturz

Skype Me™!

Informace pro pacienty

 

Vážení pacienti,

sdělujte nám čísla svých mobilních telefonů, e-mailové adresy, příp. vaše Skype-jméno, pro usnadnění vzájemné komunikace.

 

 

Návod, jak zvládnout reakce po očkování

Zdroj: Očkování - novinky a pohled z běžné praxe, GSK

 

1. Závažné alergické reakce

Po každém očkování počkejte v čekárně lékaře po dobu 30 minut. Tento postup se doporučuje po aplikaci jakéhokoliv léčiva do svalu, do podkoží nebo do žíly. I když jsou okamžité alergické reakce po

očkování extrémně vzácné, je nezbytné tento postup dodržet.

 

2. Únava a podráždění dítěte

U části dětí lze po aplikaci očkování pozorovat větší či menší změnu chování oproti normálu. Tato změna trvá většinou pouze několik hodin. Děti mohou být plačtivější než obvykle, mohou vyžadovat více spánku nebo naopak častější kojení, mohou být podrážděné. Nelze dopředu odhadnout, jak bude dítě na očkování reagovat. Proto se připravte na to, vyhovět mu v jeho aktuálních požadavcích. Uklidňujte ho vámi vyzkoušenými způsoby, přikládejte ho častěji ke kojení, pokud to vyžaduje, případně mu dopřejte odpočinek. Déletrvající neztišitelný pláč zkonzultujte s praktickým dětským lékařem.

 

3. Místní reakce po očkování

Místní otok a zarudnutí lze krátkodobě zchladit například chladivým gelovým sáčkem, který přiložíme přes suchou tkaninu po dobu maximálně deseti minut. Toto lze zopakovat několikrát během dne. Malé zatvrdnutí, které nevyžaduje další péči, může ovšem přetrvávat i několik dní, než se vstřebá.

 

4. Horečka

U některých dětí se po očkování může vyskytnout horečka. Pokud se objeví, bývá to většinou za několik hodin po očkování u neživých vakcín (např. po očkování hexavakcínou, vakcínou proti pneumokokům nebo meningokokům) nebo za několik dnů (7-10) po podání živé vakcíny (např. vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím). Horečkou se rozumí tělesná teplota vyšší než 38st C. Pokud má dítě jen zvýšenou teplotu, tedy teplotu mezi 37 a 38 st C, léky nepodáváme, jen teplotu dle vývoje pravidelně kontrolujeme nejméně jednou za hodinu, při narůstání teploty častěji. V případě obtíží je vhodné dítě pečlivě kontrolovat i v průběhu noci.

Pokud teplota dítěti stoupne nad 38 st C, podáváme léky na snížení horečky. Kojencům se podává nejčastěji lék s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, ve formě čípku nebo sirupu. Dávkování jednotlivých léků je uvedeno v příslušných příbalových letácích, přesné dávkování podle aktuální hmotnosti dítěte konzultujte prosím s praktickým dětským lékařem, který vám také vysvětlí i další možnosti srážení horečky.

 

 


Screeningové vyšetření zraku u dětí

Ortoptická ambulance Mgr. Andrea Jeřábková

Zajišťuje preventivní screeningové vyšetření zraku přístrojem Plusoptix S08 bez doporučení očního lékaře, které umožňuje odhalení řady očních vad (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, tupozrakost, šilhání).

 

 


Rodiče pozor

Od 1. dubna 2012 platí nový Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách).

 

Mimo jiné zákon vyžaduje, aby rodiče byli před nepovinným očkováním seznámeni s údaji o očkovací látce. U očkování na žádost rodičů (pneumokok, papilomavirus, klíšťová encefalitida, atd.) je potřeba u dítěte do 15 let souhlas obou zákonných zástupců. Pro dítě starší 15 let stačí souhlas pouze jednoho ze zákoných zástupců. Příbalové letáky k vakcínám obdržíte v naší ordinaci. Informovaný souhlas je ke stažení zde.

 

Souhlas zákonných zástupců je rovněž nutný u některých vyšetření (např. odběr krve, injekce). Zde si jej můžete stáhnout.

 

V případě, že dítě nedoprovází žádný ze zákonných zástupců, je nutné mít potvrzený formulář, který zplnomocňuje doprovázející osobu. Tento formulář naleznete ke stažení zde.

 

Děti ve věku od 15 do 18 let, které nikdo k lékaři nedoprovází, musí mít vyplněný souhlas zákonného zástupce, který je ke stažení zde.

 

 


STREPTEST

 

Přímo v ordinaci provádíme rychlý test (do 10 min) na průkaz Streptokoka A ve výtěru z krku.

 

 


Znaková řeč pro batolata

 

babysigns.cz

 

 


Změna sídla lékařských pohotovostí od 01/2008

 

pohotovost pro děti - FDN Černopolní 9

tel: 532 234 935

 

pohotovost pro dospělé - Ponávka 6, Úrazová nemocnice

tel: 545 538 538

 

zubní pohotovost - Karáskovo nám. 11, Židenice

tel: 548 424 242

 

lékárny:

Koliště - tel: 545 424 811

Kobližná - tel: 542 216 388

 

 

 


Důležitá telefonní čísla

 

integrovaný záchranný systém

112

 

informace o 1. pomoci při akutních otravách

224 919 293

224 915 402

 

další tel. čísla

 

 

 


První pomoc

 

Zde se dozvíte, jak postupovat při poskytování první pomoci.

 

 

 


Kalendář psychomotorického vývoje

 

Na této stránce najdete interaktivní kalendář psychomotorického vývoje, informace o preventivních prohlídkách a očkováních a další zajímavé odkazy.

 

 

Úvod

Ordinace

Kde nás najdete

Ordinační hodiny

Informace pro pacienty

Užitečné odkazy

Dovolená

Napište nám